- Komerční sdělení -finance
DomůHobbyZdravá domácnost díky stěnám

Zdravá domácnost díky stěnám

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divize Rigips
Správně zvolené stavební a konstrukční desky dokážou ovlivnit dokonce i kvalitu vnitřního ovzduší v domácnosti – to totiž může být mnohem znečištěnější, než by se mohlo zdát.
To, že v interiérech v současnosti všichni trávíme spoustu času, není nijak překvapivé. Doma, v práci, škole, zdravotnických zařízeních, nákupních centrech, na vnitřních sportovištích či v jiných interiérových prostorách podle odborníků strávíme průměrně 85 % našeho času. Nehledě na nezdravý sedavý způsob života s tím může souviset další problém, a sice kvalita vzduchu. Ten může být v uzavřených prostorách často ještě znečištěnější než při rušné cestě. Každý, kdo dbá o své zdraví, by se proto měl snažit přinést si do domácnosti čerstvý vzduch, který podpoří zdravé dýchání a chrání před onemocněními. Jedním ze způsobů, jak se o to postarat, jsou i vhodně zvolené stavební materiály a řešení, která dokážou škodliviny odbourávat.

Vlhkost tak akorát
Mezi nejběžnější problémy, které v domácnosti v rámci kvality vzduchu řešíme, patří vlhkost. Vysoká vlhkost vzduchu v interiéru (nad 80 %) vede ke vzniku nepříjemných plísní, které nejen na stěnách domácností nevypadají dobře, ale dokážou vést ke vzniku více onemocnění – oslabují imunitu a nepříznivě působí na dýchání. Ke zhoršenému dýchání však může vést i opačná situace. Určitě jste zpozorovali, že v prostorách s nižší vlhkostí (pod 30%) můžete zaznamenat podrážděnou nosní sliznici a celkovou nepohodu při dýchání, ale například i vysušenou pokožku či v některých případech zhoršení atopického ekzému. Správná vlhkost vzduchu v domácnosti by tedy měla být někde uprostřed, asi 40 až 60 %.

Naštěstí, nesprávná vlhkost vzduchu je problém, který lze řešit – a v ideálním případě mu i předcházet, a to už při stavbě či rekonstrukci bydlení. Mluvíme totiž o přírodních sádrových omítkách, které efektivně pomáhají regulovat vlhkost v interiérech. Takovými schopnostmi disponují například sádrové omítky Římano od divize Rigips společnosti Saint-Gobain. Absorbují nadbytečnou vlhkost, kterou ale v případě suchých období, například během vytápění, uvolňují zpět do ovzduší. Navíc se na nich nezachytává prach, a jsou proto vhodné i pro alergiky.

Mramorová hala v rodinném domě
Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divize Rigips
Pozor na škodlivý formaldehyd
Méně zřejmým, ale o to nepříjemnějším záškodníkem, který nepříznivě ovlivňuje kvalitu vzduchu, jsou volně těkavé škodlivé látky, především formaldehyd. Ten se vyskytuje v dřevotřískovém nábytku a podlahách, lepených podlahových krytinách, lepidlech a lacích na parkety, ale také v kosmetických prostředcích, textiliích či čistících prostředcích. V domácnosti o něj tedy vůbec není nouze. Formaldehyd přitom dokáže vyvolávat řadu zdravotních problémů, jako jsou bolesti hlavy, oslabení imunity či alergie.

Bojovat s formaldehydem v domácnosti není vždy jednoduché. Velkou pomocí jsou sádrokartonové desky s technologií Activ’Air® od Rigips, které dokážou přeměňovat formaldehyd na neškodnou látku a zároveň zamezovat jeho zpětnému vylučování. Díky tomu dokáží snížit koncentraci formaldehydu v místnosti až o 70%.

Technologie Activ’Air® není určena pouze pro speciální prostory, ale je cenově dostupná pro každého. Pro srovnání: sádrokartonový podhled s Activ’Air® v pokoji o rozloze 15 m2 vás vyjde jen o necelých 15 eur více, než při použití běžných sádrokartonových desek. Dalším benefitem je suchá výstavba, díky čemuž můžete výstavbu s použitím sádrokartonových desek s technologií Activ’Air® realizovat svépomocí a s ušetřením vody a především času. Obávat se nemusíte ani životnosti, technologie Activ’Air® si své vlastnosti udržuje až 50 let a na účinnosti neztrácí ani po malování nebo tapetování vhodnými materiály.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek