- Komerční sdělení -finance
DomůStavbaZ bývalé stáje stylový obývací pokoj! Přeměna od stropu po podlahu

Z bývalé stáje stylový obývací pokoj! Přeměna od stropu po podlahu

I za málo peněz lze ze starého vytvořit funkční a krásné bydlení. Přesvědčí vás o tom Petr, který svépomocí zrekonstruoval starou stáj na obývací pokoj.

Dnes už téměř 70letá dřevěnice na severu východního Slovenska nabídla majitelům široké možnosti přizpůsobení životu 4-členné rodiny. Jelikož rozloha staré dřevěnice byla jen přibližně 60 čtverečních metrů ve třech obytných místnostech, majitelé se rozhodli zútulnit prostor původně určený pro domácí zvířata.

Kamenná část domu, navázaná na srubovou asi metr pod úrovní podlahy, sloužila předkům jako stáj. Ta inspirovala majitele k povedené rekonstrukci. Dnes už dřevěnice slouží někomu jinému, pan Peter však zdokumentoval, jak postupovali při tehdejší přeměně.

Přeměna stáje na obývací pokoj – stav před a po
Stav před a po Zdroj: Peter Danko

Rekonstrukce probíhala většinou svépomocí v několika krocích:
Odstranění podlahových fošen
Preventivní injektáž kamenných zdí proti případnému vzlínání vlhkosti
Shození původního dřevěného stropu
Ošetření původních stropních trámů
Vytvoření severního okna a terasového okna na jižní straně
Betonování podlahy
Obezdění původních kamenných stěn
Vybudování dřevěného stropu
Stavba dřevěné pochůzné části
1 Odstranění podlahových fošen
Roštovou podlahu ve stáji tvořily desky silné 5 centimetrů, stále pokryté a nasáklé výkaly hospodářských zvířat. Některé byly spráchniveny a při vytrhávání se nám doslova rozpadávaly pod rukama. Každopádně takové desky velmi dobře posloužily jako enormní topné palivo v kachlových kamnech.

2 Odborná preventivní injektáž kamenných zdí
V tomto případě dům nebyl vlhký, ale zkušenější starší lidé říkají, že kámen se někdy chová jako houba, proto jsme volili cestu preventivního napuštění kamenných zdí speciálním chemickým roztokem odpuzujícím vodu.

Toto ošetření provádějí odborníci, stačí trochu popátrat a určitě natrefíte hned na několik firem. Cena za úkon se stanovuje za běžný metr, plus množství použité „chemie“ a cesta.

3 Shození původního dřevěného stropu
Přeměna stáje na obývací pokoj – původní strop stáje
Zdroj: Peter Danko

Původní strop stáje tvořily na trámech uložené nerovnoměrně široké desky, mezi kterými se vytvářely mezery. Byly v mnohem lepším stavu než podlahové fošny, ale k renovaci nebyly vhodné. Takže jsme se rozhodli sestavit strop z nových desek. Zachovali jsme jen původní trámy.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek