Jak citlivě přesměrovat vlaštovky, aby si začaly stavět hnízdo tam, kde nám to nevadí, například na stodole či hospodářské budově?
Ti, kteří máte zkušenosti s vlaštovčími hnízdy na fasádě vašeho rodinného nebo bytového domu velmi dobře víte, jaké problémy mohou způsobovat. Na budově působí neesteticky nejen dennodenně padající vlaštovičí trus, ale také deštěm rozmočená hlína a stébla trávy.
Na jedné straně byste tyto zákonem chráněné ptáky rádi podpořili v jejich přirozeném rytmu života, na druhé straně však představují určitou škodu na vašem majetku. Jak citlivě přesměrovat vlaštovky, aby si začaly stavět hnízdo tam, kde nám to nevadí, například na stodole či hospodářské budově?
Pozor na mastnou pokutu!
V první řadě je třeba si uvědomit, že vlaštovky a bělořítky (ale třeba i čápi) jsou zákonem chráněny a za shození jejich hnízda, obzvláště v době hnízdění, kdy byste s hnízdem zřejmě shodili i vlaštovčí mláďata, můžete dostat pokutu ve výši téměř až 10 tisíc eur.
Pokud vás někdo uvidí, že odstraňujete vlaštovčí hnízda, měl by to nahlásit na městském/obecním úřadě, na oddělení životního prostředí, a vám tak hrozí pořádně mastná pokuta.
Jsou situace, kdy z bezpečnostních nebo jiných důvodů můžete požádat o výjimku u příslušného úřadu. V případě, že vaší žádosti úřad vyhoví, odstranění vlaštovčích hnízd bude probíhat pod dohledem ochránců přírody.
Jaké je alternativní řešení?
Jedna z možností je jednoduše bydlet v domě spolu s vlaštovkami a brát je jako součást koloběhu života přírody. Pokud však pro vás ponechání hnízd nepřipadá v úvahu, zbývá už jen jedna možnost a to zabránit jim, aby si je na vaší nemovitosti vůbec začali stavět.