- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníPraktické tipy, jak utratit méně zemního plynu a ušetřit

Praktické tipy, jak utratit méně zemního plynu a ušetřit

Existuje způsob, jak v domácnosti utratit méně zemního plynu na vytápění a ohřev vody? To je otázka, která v současnosti trápí mnoho majitelů rodinných domů. Nabízíme proto několik praktických tipů, jak uspořit.

Nezanedbávejte servis kotle
Jedná se o pravidelnou každoroční prohlídku kotle servisním technikem. Proč je důležitá? Pokud se plynový kotel pravidelně vyčistí, prodlužuje se jeho životnost. Kromě toho servis a pravidelná údržba mohou snížit jeho spotřebu energie, a to díky správnému nastavení.

Proto by se měl kotel kontrolovat každoročně. Pravidelnou servisní prohlídku požadují všichni výrobci plynových kotlů v záručních podmínkách. Ani po uplynutí záruky však na jeho kontrolu určitě nezapomeňte.

Kotel by se měl kontrolovat každoročně.

Servis si naplánujte spíše přes letní měsíce, protože těsně před topnou sezónou nebo během ní jsou servisní technici mnohdy beznadějně vytíženi. Kotel na zemní plyn nemusíte hned měnit za tepelné čerpadlo nebo jiný typ topného tělesa. U tepelných čerpadel je stejně třeba vyjádření odborně způsobilé osoby, která musí posoudit, zda je vůbec do dané nemovitosti vhodné.

Vyměňte regulátor
Jedním ze způsobů, jak ušetřit množství zemního plynu, je inteligentní ekvitermní regulátor, který bude šetřit za vás a přináší také další výhody. Díky flexibilnímu a inteligentnímu ovládání systému dosáhne váš kotel vyšší účinnosti a větších úspor energie. Podstatou je ekvitermní řízení a funkce adaptivní topné křivky. Mnohé regulátory umožňují snadné ovládání vytápění přes chytrý telefon a aplikaci, přizpůsobí nastavení vytápění vašim zvykům a docílí flexibilnější reakci topného systému na změny počasí. A to je klíč k úsporám. Regulátor se běžně instaluje spolu s kotlem, lze jej však dodatečně a průběžně vyměnit za novější, systémový, ekvitermní a smart.

Vytápění v moderním interiéru
Ekvitermní řízení se stará o ovládání systému vytápění tak, aby bylo co nejefektivnější. |
Topné systémy dokáže manažovat a rozšířit o nové funkce, přičemž docílí maximálního výkonu systému. Doporučujeme používání časových programů, díky kterým si v domácnosti nastavíte své subjektivní pohodlí pomocí odpovědí na jednoduché dotazy nebo výběrem vhodných režimů. Výhodou nejmodernějších regulátorů je precizní a přehledné monitorování spotřeby energií (u zařízení se zabudovanou funkcí měření spotřeby energie).

Zahradní lavička ze starých palet
Solární řešení ke kotli
Velkou výhodou solárních systémů je, že se (ve většině případů) dají do rodinných domů namontovat i dodatečně v rámci renovací. Pokud chtějí například domácnosti s plynovým kotlem alespoň částečně snížit svoji spotřebu, vhodným řešením může být právě solární sestava pro přípravu teplé vody. Většina domácností využívá solární kolektory pouze k ohřevu vody. Odhadem asi 10 % instalací má solární systém určený také na podporu vytápění. Základními výhodami solárních systémů jsou nekonečné množství sluneční energie zdarma, žádné emise CO2 za provozu, až do 60 % méně energie potřebné k ohřevu vody a případně až do 35 % méně energie potřebné k vytápění prostor. Připomínáme, že moderní solární systémy fungují účinně dokonce i během zimy.

Tipy schéma kotel a solární sestava Vaillant
Solární kolektory se zásobníkem teplé vody, plynovým kondenzačním kotlem (a volitelnou centrální větrací jednotkou). Zcela nový kotel

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek